Czym charakteryzują się najlepsze gabloty biblioteczne?
Wprawdzie w bibliotekach książki są umieszczane na różnego rodzaju regałach, to jednak często spotyka się w nich także gabloty. Biblioteczne witryny są wykorzystywane przede wszystkim do przechowywania i prezentowania wydawnictw trudno dostępnych, czyli tak zwanych białych kruków. Podobnie jak w muzeach, największą zaletą takich gablot jest możliwość ochrony przed kurzem czy wilgocią, a także zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych.
Gabloty biblioteczne – konstrukcje
Jeżeli chodzi o gabloty biblioteczne, oferta tego typu witryn jest naprawdę szeroka. Oczywiście do najbardziej podstawowych rozwiązań należy gablota stacjonarna o wąskiej konstrukcji, przypominająca graniastosłup o podstawie prostokąta. Jednak w celu jak najlepszego zoptymalizowania przestrzeni w danym pomieszczeniu, bardzo często ma się do czynienia także z gablotami wiszącymi.
Innym sposobem na jak najlepsze wykorzystanie wolnego miejsca w bibliotece są gabloty narożne. Są one zaprojektowane w ten sposób, aby można było je umieścić w rogu pomieszczenia, jednocześnie zapewniając wygodny dostęp i niezakłóconą prezentację eksponatu.
Gabloty biblioteczne, podobnie jak muzealne, często przyjmują formę pulpitową/stolikową. Jest to bardzo dobrze rozwiązanie, szczególnie w przypadku książek. Wystarczy pochylić się i można dokładnie przyjrzeć się prezentowanemu wydawnictwu.
Witryny – jednodrzwiowe czy dwuskrzydłowe?
Kolejna kwestia różnic w gablotach odnosi się do ilości drzwi. Gdy mowa o witrynach stacjonarnych lub wiszących ma się do czynienia z konstrukcjami jednoskrzydłowymi lub dwuskrzydłowymi.
Gabloty biblioteczne, przeznaczone do prezentacji książek, często cechują się wąskimi, jednodrzwiowymi konstrukcjami. W tego typu witrynach bardzo atrakcyjnie prezentują się rozłożone książki. Jednak trzeba pamiętać, że biblioteki, podobnie jak inne instytucje publiczne, często wyposażone są także w gabloty ogłoszeniowe – w których prezentowany jest np. regulamin korzystania z instytucji. W takich wypadkach najczęściej ma się do czynienia z konstrukcjami dwudrzwiowymi.
Materiały wykorzystywane przy gablotach
Trzeba pamiętać o tym, że gabloty biblioteczne są wykonywane z różnych materiałów. Najważniejsze w każdej witrynie jest oczywiście szkło. To właśnie dzięki przezroczystym ściankom, eksponat może być oglądany nawet z czterech stron, przy jednoczesnym zabezpieczeniu go przed kurzem czy wilgocią. Jednak w przypadku pomieszczeń takich jak biblioteka, koniecznie trzeba zadbać o to, aby gabloty były wykonane ze szkła bezpiecznego, które minimalizuje ryzyko skaleczenia się w przypadku jego stłuczenia.
Sama konstrukcja jest najczęściej oparta na aluminiowym stelażu. Warto, aby zdecydować się na metal anodowany, co zapewnia ochronę przed utlenianiem oraz korozją.
Oprócz tego spotyka się gabloty biblioteczne wykonane z drewna lub płyty MDF. Jest tak szczególnie często, gdy na dole szafki umieszczona jest powierzchnia magazynowa.
Jeżeli gablota ma pełnić funkcję ogłoszeniową, trzeba pamiętać o tym, że w tego typu produktach stosuje się różne typy powierzchni użytkowej. Plakaty czy inne arkusze z informacjami mogą być umieszczane na planszach tekstylnych, korkowych czy też magnetycznych.
Rozmaite opcje dodatkowe stosowane w gablotach
Nie można zapominać także o tym, że gabloty biblioteczne mogą różnić się między sobą innymi typami opcji dodatkowych. Elementy z profili aluminiowych oraz płyty meblowej mogą być wykończone w niestandardowych kolorach. Natomiast dodatkowe oświetlenie LED sprawia, że eksponat zapewnia sobie jeszcze lepszą prezentację.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą bogatą ofertą, która – oprócz gablot – obejmuje także inne środki prezentacji wizualnej, takie jak tablice czy ramki OWZ. Zachęcamy do zobaczenia przykładów naszych realizacji, które prezentujemy w galerii. Pragniemy przypomnieć, że jesteśmy producentem oferowanego asortymentu, w związku z czym oferujemy także zamówienia nietypowe. Mają Państwo pytania? Zachęcamy do skontaktowania się z nami – zawsze chętnie pomożemy w wyborze jak najbardziej funkcjonalnych rozwiązań.