Gabloty na sztandar

Placówka oświatowa, urząd lub inna instytucja zwykle może poszczycić się własnym sztandarem. Nadanie go jest ogromnym wyróżnieniem, dlatego powinien być traktowany z czcią nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. By go otrzymać wraz z imieniem, społeczność szkolna musi przejść bardzo długą i niełatwą drogę podczas specjalnej kampanii. W przypadku innych podmiotów prawo do własnego znaku zostaje przyznane w uznaniu za zasługi i osiągnięcia (np. jednostki wojskowe, policyjne czy strażackie). W każdym z tych przypadków warto zadać sobie pytanie: co dzieje się ze sztandarem, gdy nie jest on używany? Ponieważ poczet sztandarowy gromadzi się jedynie podczas świąt i wyjątkowych okazji, cenny proporzec większość czasu jest nieużywany.

Osoby odpowiedzialne za jego stan muszą wybrać najlepszy sposób na  jego przechowywanie. Jak sprawić, aby przez lata prezentował się jak najlepiej? Jak zapobiec jego zakurzeniu się czy przypadkowemu zniszczeniu? W jakiej pozycji delikatna tkanina i haft będą najmniej narażone na upływ czasu?

Nie znaleziono produktów, które spełniają Twoje kryteria. Spróbuj menu nawigacyjnego u góry strony.

Gablota na sztandar

Na pewno zaszkodzi mu, gdy będzie się go przechowywać po zrolowaniu lub złożeniu, nawet jeśli zostanie starannie zabezpieczony, w pokrowcu lub folii. Swobodnie wyprostowany, bez zakładek i zagięć, w miejscu z dostępem światła i powietrza, zachowa się w doskonałym stanie przez dziesiątki lat. Jak wygospodarować dla niego miejsce?  Rozwiązaniem jest szklana gablota na sztandar. Nie tylko pomoże ona uchronić cenny symbol, ale również umożliwi należyte jego wyeksponowanie. Dopasowana do wymiarów swojej zawartości gablota stworzy dla niego wyjątkową ramę ekspozycyjną i ukaże go w całej okazałości. Oprócz wartości symbolicznej ten oficjalny znak jest również dziełem sztuki. Wyhaftowany na atłasowym podkładzie, budzi zainteresowanie jako niezwykłe tekstylne rękodzieło. W przypadku placówek oświatowych decyzja o wystawieniu ekspozycji ze sztandarem w głównej roli ma także ogromny walor wychowawczy, integrujący szkolną społeczność. Zamiast trzymać ważny znak w schowku, warto pokazać go uczniom i w ten sposób wzbudzić w nich zamiłowanie do tradycji. Gabloty na sztandar mogą stać się w ten sposób jedną z najważniejszych przesłanek do nauki historii, zwłaszcza związanej z patronem i wartościami, które reprezentuje jego osoba.

Jak wyeksponować najważniejszy symbol szkoły?

Gablota, ustawiona przy ścianie lub na niej zawieszona umożliwi oglądanie sztandaru z trzech stron. Dodatkowo krawędzie i kanty są należycie zabezpieczone przy pomocy narożników z tworzywa sztucznego dopasowanego kolorystycznie do reszty konstrukcji, wyprofilowanych tak, aby nikt się nie skaleczył. Aluminiowe profile gabloty na sztandar o niewielkim przekroju składają się na wyjątkowo solidną ramę. Anodowane, specjalnie wzmocnione listwy są w stanie utrzymać szklaną konstrukcję o wyjątkowo dużej powierzchni. Nierdzewne, odporne na upływ czasu i wpływ wilgoci tworzywo może chronić sztandar przez lata i pozostanie jego ochroną, gdy opiekę nad nim przejmą kolejne pokolenia. Do zabezpieczenia użyliśmy szkła hartowanego, dzięki czemu można wyeksponować go nawet w najbardziej uczęszczanym miejscu, np. w hallu szkoły lub niedaleko głównego wejścia.

Ważne są również względy bezpieczeństwa, zwłaszcza w szkole. Specjalna konstrukcja z zaokrąglonych profili z lekkiego aluminium, zabezpieczonego specjalnymi łącznikami z tworzywa sztucznego na rogach, w razie nieprzewidzianego wypadku nie powinna spowodować zagrożenia dla zdrowia uczniów. Przeszkloną tablicę z estetycznym zamknięciem można również umieścić w izbie pamięci czy gabinecie dyrektora – niezależnie od miejsca sztandar najlepiej będzie się prezentował waśnie w transparentnej gablocie, przypominając o tradycjach szkoły lub innej placówki. Na życzenie może ona zostać dopasowana do wystroju i kolorystyki otoczenia, w którym będzie znajdować się ekspozycja. Na przykład profile składające się na rusztowanie mogą zostać pomalowane – nie muszą pozostać naturalnie metaliczne. 

Właściwa widoczność sztandaru

Szklana witryna pozwala na zaprezentowanie proporca w pełnej krasie. Za dużym przeszkleniem zaprezentuje się wyjątkowo efektownie. Każdy będzie mógł podziwiać rozwiniętą atłasową materię i dostrzec na niej nawet najmniejsze szczegóły. Pomoże w tym doświetlenie za pomocą ciepłych, rozproszonych  LED-ów, zainstalowanych w szklanej gablocie. Oferujemy możliwość zamontowania takiego oświetlenia na życzenie zamawiającego. Dzięki niemu proporzec będzie świetnie się prezentował, niezależnie od tego, jakie światło zazwyczaj pada w jego okolicy lub jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Oświetlona gablota będzie też bardziej zwracała uwagę przechodzących korytarzem uczniów. Jest ona tak zaprojektowana, aby sama w sobie nie odwracała uwagi od zawartości. Umożliwiają to specjalnie dobrane, mocne i cienkie profile aluminiowe, z których wykonana jest rama. To na nich opiera się duży ciężar konstrukcji. Nie dość, że swobodnie i pewnie unoszą solidne szyby ze wzmocnionego szkła, to jeszcze nadają sporej konstrukcji lekkiego, transparentnego wyglądu, który nie może zdominować najważniejszego elementu – reprezentacyjnego sztandaru.

Oferowana gablota na sztandar, umieszczona w starannie wybranym, dobrze widocznym miejscu (na przykład w pobliżu głównego wejścia, na centralnym hallu lub przed siedzibą dyrekcji) ma jeszcze jedną zaletę. Odwiedzając szkołę, każdy gość z zainteresowaniem przygląda się ozdobom, trofeom i innym znakom, którymi może pochwalić się dana placówka dydaktyczna. Spoglądając na wyeksponowany sztandar w oświetlonej, efektownej gablocie rodzice, odwiedzający szkołę przy okazji zapisów dzieci do następnej klasy, konsultacji czy wywiadówek przekonają się, jak ważne jest dla niej kultywowanie tradycji i przekazywanie ich najmłodszym pokoleniom. Gabloty od Arte-bis służą nie tylko przekazywaniu codziennych informacji, ogłoszeń i komunikatów – ważną częścią ich zadań jest budowanie lokalnej tożsamości i przywiązanie do rodzimych dziejów. Zapraszamy do zakupu naszych gablot i witryn o różnym przeznaczeniu, za to nieodmiennie z gwarancją solidności, estetyki i bezpiecznego użytkowania.